faktoring

Jaki faktoring jest najbezpieczniejszy – pełny czy niepełny?

Usługi faktoringowe wybierane są dzisiaj przez firmy w wielu branżach, które chcą zadbać o płynność finansową. Jaki faktoring może zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa? Wyjaśniamy!

Jakie korzyści oferuje faktoring?

Finansowanie faktur, czyli faktoring jest usługą, która umożliwia uzyskanie wypłaty za wystawianie faktur online, jeszcze zanim minie termin jej płatności. To powoduje, że firma nie musi czekać przez długi czas na zapłatę i może uniknąć pojawienia się problemów z zatorami płatniczymi.

Na faktoringu mogą zyskać przede wszystkim firmy, które wystawiają często faktury z przedłużonym terminem płatności, na przykład do 60 dni. Są one stosowane w wielu branżach, między innymi budowlanej, handlowej czy transportowej.

Poza uzyskaniem błyskawicznej wypłaty za fakturę, która może nastąpić nawet w parę godzin, przedsiębiorca wybierający faktoring może też zredukować ryzyko wynikające z niewypłacalności swoich klientów i kontrahentów. W tym celu trzeba wybrać odpowiedni rodzaj faktoringu.

Rodzaje faktoringu: pełny i niepełny

Firmy faktoringowe oferują swoim klientom faktoring w wielu wariantach. Przy wyborze właściwego wariantu duże znaczenie ma uwzględnienie kwestii ponoszenia odpowiedzialności za niewypłacalność odbiorcy faktury.

Faktoring jest dzielony na dwie kategorie:
– Finansowanie pełne, określane też jako finansowanie bez regresu,
– Finansowanie niepełne, nazywane finansowaniem z regresem.

W przypadku faktoringu pełnego, bez regresu dochodzi do sprzedania wierzytelności firmie faktoringowej. Taka transakcja powoduje, że wystawca faktury pozbywa się razem z nią ryzyka niewypłacalności.

Z kolei w przypadku faktoringu niepełnego wierzytelność nie zostaje sprzedana i pozostaje we własności wystawcy faktury. W efekcie nadal ponosi on odpowiedzialność za problemy ze spłatą przez klienta lub kontrahenta.

Bezpieczny faktoring dla firmy – co wybrać?

Zatem jaka forma finansowania może zapewnić najwyższe bezpieczeństwo – faktoring pełny czy niepełny?

Przedsiębiorcom, którzy chcieliby zredukować swoje ryzyko dotyczące braku wypłacalności kontrahentów, klientów, zaleca się skorzystanie z faktoringu pełnego, czyli prowadzonego bez regresu. Takie finansowanie powoduje, że firma może uniknąć zatorów płatniczych oraz zachwiania jej stabilności, co może prowadzić także do jej niewypłacalności, a nawet upadłości.

Więcej informacji związanych z faktoringiem pełnym, który daje przedsiębiorcy wyższy poziom bezpieczeństwa, można uzyskać na stronach firm faktoringowych oraz podczas konsultacji z ich ekspertami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments