sen

Jak brak snu wpływa na zdrowie

Na pewno zdarzyło Ci się kiedyś spać mniej, niż powinieneś. Jak się czułeś następnego dnia? Byłeś zmęczony, miałeś trudności z koncentracją, wszystko Cię irytowało i marzyłeś tylko o jednym – jak najszybciej położyć się do łóżka i wyspać. Niestety, niewystarczająca ilość snu dotyka nas coraz częściej. Jakie są tego powody?

Dlaczego śpimy za mało?

Przede wszystkim z powodu prowadzenia nieregularnego trybu życia. Nadmiar obowiązków, brak troski o własne zdrowie czy chęć wyszumienia się w młodości – to najczęściej przytaczane przez ludzi przyczyny niewysypiania się. Oczywiście trudno winić o brak snu kogoś, kto musi iść do pracy na nocną zmianę. Jednak nadmierne nocne imprezowanie lub oglądanie telewizji do białego rana, będzie mieć wyraźna konsekwencje w stanie naszego zdrowia.

Czym grozi za mała ilość snu?

  • Zmniejszenie odporności – jeżeli śpisz mało, a w ostatnim czasie często chorowałeś lub byłeś przeziębiony, to należy oba fakty ze sobą powiązać. Brak snu wpływa na układ immunologiczny, prowadząc do jego osłabienia. Organizm odpoczywa i regeneruje się podczas snu. Snu pełnowartościowego, trwającego przynajmniej 5 do 6 godzin, a nie krótkiej drzemki. Jeśli go zabraknie, organizm nie ma szans na wyprodukowanie przeciwciał zwalczających bakterie. W efekcie jesteśmy bardziej podatni na wszelkie choroby i stany zapalne, w tym również mięśni.
  • Tycie – czy brak snu może powodować przybieranie na wadze? Oczywiście że tak. Jest to powiązane bezpośrednio ze stylem naszego życia. Nie śpisz nocą, bo idziesz się pobawić do klubu. W klubie pijesz drinki, słodkie soki lub kaloryczne piwo. Do tego masz apetyt na pizzę lub kebaba na mieście. Każdy z tych produktów zawiera duże ilości tłuszczu i cukrów, które szybko odkładają się w naszym ciele, prowadząc do powstawania kolejnych kilogramów.
  • Pogorszenie wyglądu – już na pierwszy rzut oka łatwo poznać osobę, która śpi za mało. Ma podkrążone oczy, cera jest ziemista oraz szybciej niż u innych pojawiają się zmarszczki. Ogólnie można zauważyć zmęczenie na twarzy, jak i w samym zachowaniu. Osoby permanentnie cierpiące na brak snu, fizycznie starzeją się szybciej od innych.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments