sen

Jak brak snu wpływa na zdrowie

Jak brak snu wpływa na zdrowie

Jak brak snu wpływa na zdrowie

Na pewno zdarzyło Ci się kiedyś spać mniej, niż powinieneś. Jak się czułeś następnego dnia? Byłeś zmęczony, miałeś trudności z koncentracją, wszystko Cię irytowało i marzyłeś tylko o jednym – jak najszybciej położyć się do łóżka i wyspać. Niestety, niewystarczająca ilość snu dotyka nas coraz częściej. Jakie są tego powody?

Dlaczego śpimy za mało?

Przede wszystkim z powodu prowadzenia nieregularnego trybu życia. Nadmiar obowiązków, brak troski o własne zdrowie czy chęć wyszumienia się w młodości – to najczęściej przytaczane przez ludzi przyczyny niewysypiania się. Oczywiście trudno winić o brak snu kogoś, kto musi iść do pracy na nocną zmianę. Jednak nadmierne nocne imprezowanie lub oglądanie telewizji do białego rana, będzie mieć wyraźna konsekwencje w stanie naszego zdrowia.

Czym grozi za mała ilość snu?

  • Zmniejszenie odporności – jeżeli śpisz mało, a w ostatnim czasie często chorowałeś lub byłeś przeziębiony, to należy oba fakty ze sobą powiązać. Brak snu wpływa na układ immunologiczny, prowadząc do jego osłabienia. Organizm odpoczywa i regeneruje się podczas snu. Snu pełnowartościowego, trwającego przynajmniej 5 do 6 godzin, a nie krótkiej drzemki. Jeśli go zabraknie, organizm nie ma szans na wyprodukowanie przeciwciał zwalczających bakterie. W efekcie jesteśmy bardziej podatni na wszelkie choroby i stany zapalne, w tym również mięśni.
  • Tycie – czy brak snu może powodować przybieranie na wadze? Oczywiście że tak. Jest to powiązane bezpośrednio ze stylem naszego życia. Nie śpisz nocą, bo idziesz się pobawić do klubu. W klubie pijesz drinki, słodkie soki lub kaloryczne piwo. Do tego masz apetyt na pizzę lub kebaba na mieście. Każdy z tych produktów zawiera duże ilości tłuszczu i cukrów, które szybko odkładają się w naszym ciele, prowadząc do powstawania kolejnych kilogramów.
  • Pogorszenie wyglądu – już na pierwszy rzut oka łatwo poznać osobę, która śpi za mało. Ma podkrążone oczy, cera jest ziemista oraz szybciej niż u innych pojawiają się zmarszczki. Ogólnie można zauważyć zmęczenie na twarzy, jak i w samym zachowaniu. Osoby permanentnie cierpiące na brak snu, fizycznie starzeją się szybciej od innych.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o