biznes

Wybór konta bankowego dla początkującego przedsiębiorcy

Praca na własny rachunek jest tym, o czym myśli coraz więcej osób. To alternatywa dla pracy na etacie, pozwalającą nie tylko więcej zarabiać, ale być szefem dla samego siebie. Niestety, z prowadzeniem działalności gospodarczej wiąże się wiele obowiązków. Zarówno tych podatkowych, jak i biznesowych. Dziś opiszemy jeden z wymogów, który musi spełnić każdy przedsiębiorca. A mianowicie posiadanie konta bankowego.

Do czego służy rachunek bankowy?

To oczywiście – do przyjmowania płatności od klientów, płacenia za faktury zakupowe oraz do realizowania przelewów podatkowych i składek zdrowotnych. Obsługa konta bankowego przez internet daje wiele możliwości. Pozwala oszczędzać czas i pieniądze. Aktualnie większość rachunków firmowych jest prowadzona przez banki bezpłatnie. Z opłatami za rachunek można się natomiast spotkać w ofertach premium, dedykowanych dla szczególnej grupy klientów. Początkujący przedsiębiorca bez trudu znajdzie dla siebie ofertę konta za zero złotych, które zapewni mu wszystkie niezbędne funkcjonalności.

Co powinno mieć dobre konto firmowe?

  • obsługa online,
  • dedykowana aplikacja na smartfon,
  • karta do rachunku,
  • możliwość uzyskania karty kredytowej,
  • możliwość otwarcia linii kredytowej,
  • gęsta sieć bankomatów i wpłatomatów,
  • dedykowane oferty dla klientów: ubezpieczenia, leasing, kredyty.

Czy można zrezygnować z posiadania rachunku firmowego?

Niestety nie. Każdy przedsiębiorca musi mieć konto bankowe, którego numer należy zgłosić do urzędu skarbowego. Jest to tym bardziej istotne, z uwagi na wprowadzenie w niedługim czasie mechanizmu uszczelnienia podatku VAT – split payment. Ma on prowadzić do zmniejszenia wyłudzeń podatku VAT. Płatność za fakturę będzie bowiem dzielona na dwie części: kwotę netto – wpływającą na dotychczasowy rachunek oraz podatek VAT, który bank automatycznie przekażę na drugi numer rachunku. Urząd skarbowy będzie miał możliwość nadzorowania rachunków VAT i w razie podejrzeń o popełnieniu przestępstw skarbowych, zamrozić znajdujące się na nim środki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments