mieszkanie

Wady mieszkania na poddaszu

Rynek nieruchomości w Polsce jest bardzo dynamiczny. W ciągu ostatnich 7 lat możemy obserwować systematyczny przyrost inwestycji budowlanych. W małych i dużych miastach pojawiają się nowe osiedla domów jednorodzinnych i budynków wielomieszkaniowych. Wzrost gospodarczy i niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych zachęca do kupowania mieszkań od deweloperów. Analizując oferty różnych firm, często można trafić na propozycję sprzedaży mieszkania na poddaszu. Wiele osób z automatu odrzuca takie ogłoszenia, obawiając się ewentualnych problemów, związanych z mieszkaniem na ostatniej kondygnacji. Czy słusznie?

Mieszkanie pod skosami i jego wady

Za główną wadę (przez niektórych uznawaną za zaletę), można uznać obecność skosów. W zależności od wysokości pomieszczenia i ścian kolankowych, mogą, ale nie muszą one utrudniać korzystanie z mieszkania. Skosy na pewno dodają takiemu mieszkaniu charakteru, ale również mogą być poważnym problemem, w efektywnym zagospodarowaniu całej dostępnej przestrzeni.

Kolejny problem, który może pojawiać się u mieszkańców poddaszy, to przeciekający dach. Nieszczelności najczęściej pojawiają się w okolicy obróbek blacharskich kominów, ścian szczytowych oraz okien dachowy. Co gorsza, nieszczelność może ujawnić się dopiero po kilku latach od zakupu mieszkania, kiedy gwarancja przestanie na niego obowiązywać. Naprawienie takiej usterki wymaga demontażu pokrycia dachowego, izolacji i ocieplenia. Wiąże się również z koniecznością malowania ścian i sufitów, na których powstają nieestetyczne zacieki.

Wysokie temperatury – mieszkając bezpośrednio pod dachem, latem jesteśmy narażeni na działanie bardzo wysokich temperatur. Szybkie nagrzewanie dachu przez słońce skutkuje tym, że temperatura w mieszkaniu może sięgać nawet 35 stopni Celsjusza. Aby móc wygodnie funkcjonować w takich warunkach, konieczny staje się montaż klimatyzacji. To natomiast wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Schody. To kolejna rzecz, o której nie można zapominać. O ile w wyższych budynkach będziemy mieć do dyspozycji windę, to w tych dwu lub trzy kondygnacyjnych pojawią się zwykle schody. Wdrapywanie się na po nich do swojego mieszkania może być dużym wysiłkiem, szczególnie w późniejszych latach, kiedy coraz bardziej brakuje nam sił.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments