W XXI wieku technologia informacyjna jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki. Zapewnienie ciągłego dostępu do informacji, a także przetwarzanie ich w ułamku sekundy i sprawna wymiana informacji na olbrzymich odległościach – to wszystko wymaga innowacyjnych i niezawodnych rozwiązań.
Co składa się na technologię informacyjną?
Technologia informacyjna jest jedną z dziedzin informatyki. W jej skład wchodzą nie tylko komputery i serwery, ale również łącza telekomunikacyjne (tradycyjne kablowe, bezprzewodowe, satelitarne), a także inny sprzęt multimedialny, ułatwiający odczytywanie, wysyłanie lub przetwarzanie informacji, bez względu na miejsce, w którym się znajdujemy. Doskonałym przykładem sprzętu informacyjnego, do którego ma dostęp niemal każdy z nas, jest smartfon lub tablet z dostępem do internetu.
Technologia informacyjna – czym się właściwie zajmuje?
Wyjaśniając to w najprostszych słowach, zajmuje się komunikacją. Wymiana informacji nie musi mieć wyłącznie charakteru politycznego lub gospodarczego, na skalę globalna. Technologia informacyjna umożliwia również zdalną komunikację pomiędzy osobami prywatnymi, bez względu na odległości i narzędzia, które są do tego celu wykorzystywane. Może to być telefon stacjonarny, łączność komórkowa lub komunikatory internetowe.
Przetwarzanie informacji
Aktualne zapotrzebowanie na informację jest tak duże, że konieczne było stworzenie wydajnych komputerów o dużych mocach obliczeniowych. Przez cały czas zajmują się one analizowaniem danych, prezentując wyniki w przystępnej i czytelnej formie: wykresów, zdjęć, tekstów. Bardzo dobrym tego przykładem mogą być prognozy pogody. Oglądamy je w łatwych do interpretacji mapach i wykresach. Tymczasem źródło tych informacji to dane matematyczne, które dopiero po starannym przetworzeniu, dają rezultat zrozumiałej prognozy.
Przyszłość technologii informacyjnych
Nie można mieć złudzeń, że technologia informacyjna w dalszym ciągu będzie się rozwijać. To jedna z tych dziedzin, w których co roku pojawiają się nowe osiągnięcia na skalę światową. Rewolucjonizują one nie tylko sposób przekazywania informacji, ale również to, jak będzie ona prezentowana. Jeszcze 10 lat temu trudno było sobie wyobrazić tak wielką popularność smartfonów. Dziś są one naturalnym dla każdego standardem. Co przyniesie nam kolejna dekada XXI wieku? Przekonamy się o tym już niebawem.