nadruki

Jak wykonuje się nadruki na materiale?

Drukowany materiał ma bardzo szerokie zastosowanie. Nie tylko może być wykorzystany do stworzenia pięknych ubrań i dekoracji wnętrz, ale również jest używany w prowadzeniu działań reklamowych. Jak wykonuje się nadruki na materiale?

Techniki nadruku na materiałach

Nadruk na tkaninach i dzianinach może być wykonany różnymi technikami. Jak najczęściej przygotowuje się wydruk na materiale?

1. Sitodruk
Wśród najczęściej wybieranych technik druku na tkaninach znajduje się sitodruk. Polega on na wykorzystaniu specjalnych matryc z sitami, przez które przedostaje się farba. Każdy kolor drukowany jest wtedy osobno, by dać wielokolorowy nadruk.

Sitodruk może być prowadzony na różnych typach tkanin, w tym bawełnianych. Pozwala na uzyskanie trwałych i wytrzymałych nadruków odpornych na pranie, promieniowanie UV. Jest również atrakcyjny cenowo.

2. Druk sublimacyjny
Sublimacyjne, inaczej transferowe drukowanie na materiale polega na zastosowaniu specjalnych papierów i atramentów do transferu. Jest on przeznaczony wyłącznie do wykonywania nadruków na poliestrze.

Dzięki technice druku sublimacyjnego można uzyskać wytrzymałe, estetyczne i miękkie nadruki, na przykład na odzieży sportowej, flagach reklamowych.

3. Druk pigmentowy
To rodzaj druku bezpośredniego, który prowadzony jest z użyciem drukarek – ploterów tekstylnych. Nadruk wykonuje się wtedy na białej tkaninie albo dzianinie, na przykład bawełnianej, wiskozowej, poliestrowej.

Druk pigmentowy jest również bardzo trwały i daje atrakcyjny efekt wizualny. Kolory są nasycone, intensywne i odporne na czynniki zewnętrzne.

Co jest potrzebne do druku na materiale?

Aby wykonać wydruk na materiale, konieczne będzie nie tylko wybranie odpowiedniej techniki druku, ale również przygotowanie projektu graficznego, na przykład może być to projekt z logo firmy lub z napisami i grafikami reklamowymi.

Projekt nadruku powinien być przygotowany zależnie od wybranej techniki druku, na przykład wtedy, gdy prowadzi się sitodruk, każdy kolor musi znajdować się na osobnej warstwie. Druk sublimacyjny i pigmentowy tego nie wymagają.

Do wykonania nadruków potrzebne będą również tkaniny. Druk może odbywać się na produktach gotowych, którymi dysponuje firma prowadząca usługi drukarskie, a także na materiałach powierzonych. Warto pamiętać o tym, że nie każda technika druku może być zastosowana dla każdego rodzaju materiału.

Gdzie zalecić drukowanie na materiale?

Żeby wykonać nadruk, nie trzeba kupować maszyn potrzebnych do jego wykonania. Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest drukowanie na materiale zlecone w zewnętrznej firmie, która zajmie się przygotowaniem materiałów.

Usługi w tym zakresie oferuje obecnie firma ArtPress – drukarnia Bydgoszcz, które specjalizują się w nadrukach na materiałach oraz w produkcji gadżetów reklamowych. Przyjmuje ona zamówienia na wykonanie nadruków również online.

Więcej informacji o ofercie oraz przykładowe realizacje tekstyliów z nadrukami można znaleźć na stronie producenta.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments