Wiele osób celowo nie ogrzewa sypialni, nawet w najchłodniejsze zimowe noce. W końcu są ciepłe kołdry. Ale nie zawsze wystarczająco oddają ciepło. Albo nagrzewają się tak bardzo, że powodują pocenie się i utrudniają sen. Należy pamiętać, że każdy człowiek odczuwa temperaturę w inny sposób. Dlatego każdy powinien mieć też swoją własną kołdrę, która optymalnie go ogrzeje. Na szczęście możemy wybierać dziś wśród kołder z różnymi materiałami wypełniającymi i pokryciowymi – dostosowanymi do naszej wrażliwości na temperaturę.
Jak funkcjonuje nasze ciało podczas snu?
Nawet wybór kołdry może być przyczyną kłótni małżeńskiej. Podczas gdy mąż już się poci, jego żona wciąż ma zimne stopy. Kobieta wytwarza w nocy 60 watów energii, a mężczyzna 100 watów. Koc musi zapewniać coś więcej niż tylko ciepło. Musi wchłonąć wilgoć i ponownie ją uwolnić. Organizm traci co noc co najmniej ćwierć litra płynów, a 80 procent trafia do pościeli.
Puch, włókna syntetyczne czy naturalne włosie jako wypełnienie materaca?
Istnieją trzy główne wypełnienia: puch, włókna syntetyczne i włosie naturalne. Puch wciąż uchodzi za najcieplejsze wypełnienie. Jest bardziej przytulny i cieplejszy niż produkty syntetyczne. Puch gęsi jest bardziej miękki niż puch kaczy, a najszlachetniejszy i najdroższy jest puch edredona, czyli kaczki morskiej ze Skandynawii. Należy pamiętać, że większość kołder puchowych sprzedawana jest z domieszką pierza. Jednak o kołdrach puchowych można mówić tylko wtedy, gdy udział puchu w wypełnieniu wynosi 60 procent lub więcej. W rzeczywistości kupuje się obecnie więcej puchowych kołder niż przed laty.
Syntetyczne rozwiązanie dla alergików
Branża pościelowa jest kreatywna… Wysokiej jakości włókna są w stanie imitować prawie wszystkie właściwości puchu. Co więcej, są też czasami lżejsze niż kołdry puchowe. Natomiast między różnymi rodzajami włókien syntetycznych istnieją duże różnice. Wypełnienia z włókien syntetycznych mają dużą zaletę: można je prać – czasami nawet na gorąco, co jest przydatne dla osób uczulonych na kurz domowy. Ponieważ tylko wysokie temperatury prania mogą wpływać na alergeny w odchodach roztoczy kurzu domowego.
Kaszmir i sierść wielbłąda jako szlachetne wypełnienie kołdry
Wełna owcza jest dobrą alternatywą dla puchu i włókien syntetycznych. Szczególnie dobrze wchłania wilgoć. Popularne są również wysokiej jakości, a przez to drogie włosy naturalne. Na przykład sierść wielbłąda reguluje temperaturę. Jeszcze delikatniejsza jest wełna z podszerstka kozy kaszmirskiej. Ale obie mają wadę: nie można prać ani wełny kaszmirowej ani sierści wielbłądziej. Trzeba skorzystać z pralni chemicznej.
Prawidłowo pielęgnuj kołdrę
Bez względu na to, z jakiego materiału jest zrobiona kołdra, powinna ona być regularnie wietrzona – najlepiej codziennie. Jest to szczególnie ważne w przypadku wypełnień z sierści zwierzęcej, których nie można prać. Z drugiej strony kołdry z pierza i puchu można teraz zwykle wkładać do pralki. Należy jednak dokładnie przestrzegać zaleceń producenta dotyczących prania. Kołdra musi być dokładnie wysuszona, aby nie pozostały żadne grudki. Pomocna w tym jest suszarka.
Jak przechowywać kołdry i koce?
Jeśli zmieniasz kołdry i koce w zależności od sezonu, podczas przechowywania upewnij się, że opakowanie jest pyłoszczelne. Pościel nie powinna być pakowana w worek foliowy ani zawijana w folię. Worek przepuszczający powietrze jest lepszy – na przykład ze starej narzuty na łóżko lub lnianego worka.
https://www.koceo.pl/kategoria-produktu/koce-red-lychee/?orderby=date