Ocieplenie domu: metoda lekka mokra i lekka sucha. Czym się różnią?

Budynki ociepla się po to, by cechowały się lepszymi parametrami termoizolacyjnymi. Dzięki temu są nie tylko bardziej komfortowe, ale także tańsze w utrzymaniu. Prace dociepleniowe prowadzi się dwoma metodami: lekką mokrą i lekką suchą. Czym się różnią? Co wybrać? W tej kwestii pomogą nam specjaliści z elewacyjnie.pl.

Jak ocieplić dom?

Aby dom był cieplejszy, wykonuje się prace termoizolacyjne. Do tego celu stosowane są najczęściej dwa typy materiałów, a dokładnie styropian i wełna mineralna.

Podczas prac elewacja budynku pokrywana jest styropianem lub wełną, a następnie wykańczana tynkiem lub innym materiałem elewacyjnym zależnie od wybranej metody.

Metoda lekka mokra

Najczęściej ocieplenie budynku prowadzone jest z użyciem metody lekkiej mokrej, która określana jest też jako BSO, ETICS.

Metoda lekka mokra polega na przyklejeniu płyt styropianowych lub wełny mineralnej do ścian, a potem na pokryciu materiału z użyciem warstwy z zaprawy z siatką zbrojącą wykonaną z włókna szklanego. Na koniec elewacja wykańczana jest tynkiem cienkowarstwowym.

Metoda lekka sucha

Druga metoda to metoda lekka sucha. W tym przypadku także można stosować styropian lub wełnę mineralną.

Materiał do termoizolacji jest łączony ze ścianą z użyciem kołków – bez kleju. Następnie stosuje się specjalne wykończenie elewacji, na przykład w postaci paneli z PCV, desek, kształtek ceramicznych, płyt betonowych.

Ile kosztuje ocieplenie domu metodami lekką mokrą i lekką suchą? Metoda lekka mokra kosztuje mniej od suchej ze względu na tańsze materiały elewacyjne.

Zwykle koszty wynoszą od około 30 tys. złotych do nawet ponad 60 tys. złotych zależnie od metody i powierzchni do wykończenia. Na ocieplenie budynku można uzyskać dofinansowanie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments