Gdy rozwodzący się rodzice mają wspólne małoletnie dzieci, powinni oni porozumieć się między sobą w zakresie wykonywania obowiązków rodzicielskich. Do tego celu stosowany jest plan wychowawczy, który nazywany jest także porozumieniem wychowawczym. Co warto o nim wiedzieć?
Co to jest plan wychowawczy?
Porozumienie wychowawcze, inaczej rodzicielski plan wychowawczy jest umową, jaką zawierają pomiędzy sobą rozwodzący się rodzice lub też inni rodzice, którzy chcieliby uregulować kwestie związane ze sprawowaniem swojej władzy rodzicielskiej nad dzieckiem albo dziećmi.
W planie wychowawczym najczęściej określa się kwestie jak:
– Miejsce przebywania dziecka,
– Płatność alimentów na dziecko,
– Harmonogram opieki nad dzieckiem,
– Podejmowanie decyzji w związku z dzieckiem,
– I inne kwestie, które rodzice pragną uregulować na papierze.
Rodzicielski plan wychowawczy – wzór
Wprawdzie nie istnieje obowiązujący wzór planu wychowawczego, to jednak w internecie można znaleźć wiele przykładowych dokumentów tego typu. Mogą one posłużyć do przygotowania własnej umowy tego typu.
Najlepiej w takiej sytuacji pobrać wzór planu wychowawczego ze strony kancelarii prawnej, ponieważ można mieć pewność, że dokument ten będzie zawierać wszystkie kluczowe dane.
Jak zawrzeć porozumienie rodzicielskie?
Porozumienie to najlepiej zawrzeć na piśmie jak najwcześniej, jeszcze przed złożeniem pozwu rozwodowego, co może znacznie ułatwić cały proces rozwodu.
W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z rozwodem od strony prawnej warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem, co można obecnie zrobić również za pomocą internetu.
Dodaj komentarz